profil na facebook
aktualnosci
Strona główna / ALBA / Aktualności / Wszystkie aktualności
25paź 2006
kategoria:
Wrocław

Budowa sortowni odpadów komunalnych

W IV kwartale 2007 roku zostanie otwarta przez Wrocławskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Alba S.A. pierwsza na terenie Wrocławia, a największa w Polsce sortownia surowców wtórnych. W środę 25 października br. o godzinie 13:00 przy ul. Szczecińskiej 5 odbyła się Uroczystość wmurowania Kamienia Węgielnego pod jej budowę.

Nowa sortownia pozwoli na odzysk surowców wtórnych z odpadów komunalnych odbieranych od mieszkańców Wrocławia i kilku gmin ościennych. Papier, tworzywa sztuczne, szkło czy metale oddawane będą do przedsiębiorstw, które ponownie wyprodukują z nich artykuły np. papierowe czy szklane. Przetworzone butelki plastikowe mogą zostać ponownie wykorzystane do produkcji popularnej odzieży z polaru czy mebli ogrodowych. Z kolei odpady organiczne trafią na kompostownię, a później będą użyte do rekultywacji terenów zdegradowanych jak choćby byłych składowisk odpadów i terenów poprzemysłowych. Odpady pozostałe po sortowaniu WPO Alba planuje przerabiać na paliwo alternatywne, które może być wykorzystane jak substytut węgla.

Rocznie WPO Alba zbiera ok. 140.000 ton odpadów. Jak twierdzi zarząd WPO Alba, dzięki tej inwestycji zdecydowanie zmniejszy się obciążenie lokalnego środowiska spowodowane składowaniem odpadów na składowiskach, gdyż umożliwi ona odzysk surowców nadających się do ponownego wykorzystania. Według prognoz w latach 2010-2015 WPO ALBA powinna odzyskiwać już 60% papieru, 25% tworzyw sztucznych i połowę odpadów organicznych. Projekt ten pozwoli na utworzenie sześćdziesięciu nowych miejsc pracy.

Powiązana galeria zdjęć:

Nie znaleziono galerii.

wszystkie aktualności